Przygotowanie ściany pod fototapetę

Kiedy już mamy gładką ścianę można się zastanowić co dalej. Pomalować się farbą czy lepsza będzie fototapeta na wymiar. Takiej decyzji jednak nie można zostawiać na ostatnią chwilę. Trzeba z tym się zmierzyć na samym początku remontu.

Jeśli chcemy ścianę pomalować trzeba pomyśleć o farbach. Dobrać kolor. Wybrać rodzaj farby. jednak jeśli nie chcemy bawić się w malarza możemy zabawić się mistrza od kładzenia tapety.

Przygotowanie ściany

Najpierw trzeba ją oczyścić. Usunąć luźne kawałki tynku lub starych tapet albo popękanych farb. Po odsłonięciu niektórych fragmentów będzie można ocenić twardość podłoża. Jeżeli jest słabe zastosować odpowiednie środki zaradcze. Do wzmocnienia tynku idealnie nadaje się grunt malarski. W zależności od stopnia zużycia aplikujemy grunt o różnej mocy. Najlepiej zastosować się do porad zamieszczonych w etykiecie wyrobu.

Kolejnym krokiem jest kołatanie ubytków w ścianie. Jeśli są duże stosujemy gotową mieszankę zaprawy tynkowej. Jeśli trzeba wzmocnić punktowo głębokie wżery można zastosować gips budowlany. Średniej wielkości dziury zaklejamy gipsem szpachlowym. Teraz czeka nas kolejne malowanie gruntem. Nie powinien być zbyt mocny, aby nie zeszklić powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu gruntu można zabrać się za nakładanie gładzi szpachlowej. Gipsowanie należy wykonać co najmniej dwukrotnie. Za każdym razem wyszlifować powierzchnię i odkurzyć.

Ostatnią warstwę gipsu znów pokrywamy gruntem. Na tak przygotowaną ścianę można z powodzeniem przykleić fototapetę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *